Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Dil Bilim Edebiyat
Fiyat: 25.50   Liste Fiyatı : 30.00
Ürün Tükendi. % 15 İndirim 
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786054117215
Yayın Tarihi : 2010-09-01
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 311
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 13 X 21
Basım Yeri : Bayrka Matbaası
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Bu kitapta, II Meşrutiyetin ilanından kısa bir süre sonra (19131914), günlük siyasi bir gazete olan Peyâmın aynı başlık altında, edebi bir ilavesi şeklinde yayımlanan kırk beş sayısı edebi tenkit açısından incelenmiş.
II Meşrutiyet dönemi ve I. Dünya Savaşının başlangıç aşamasında yayımlanan edebiyat gazetesi Peyâm ile hasbi anlamda bir sanat, edebiyat ve düşünce kamuoyu oluşturulmuştur. Peyâmda eleştirel makaleleri ile dikkat çeken yazarlar arasında Ali Kemal(Süleyman Sadi), Dânişzâde Şevket Gavsî vb. isimler dikkat çeker.
Edebiyat gazetesi Peyâmda yer alan bütün makaleler sistematik bir yöntemle tahlil edilmiştir. Doğu ve Batı edebiyatları ile ilgili meseleler, kendi kategorileri içinde çeşitli alt başlıklar halinde sınıflandırılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler ışığında Peyâmın sanat, edebiyat ve düşünce açısından çok zengin eleştirel malzemeler sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Kitabı inceleyen sanat ve edebiyat meraklıları ile akademik çevreler 1913 1914 yılları arasında sanat, edebiyat ve düşünce tartışmaları ile günümüzdekiler arasında bir karşılaştırma yapmaya da doğal olarak sürüklenecektir.

Okuyucu Yorumları