Yazar : Stefan Zweig
Çevirmen : Nisan Aygün
Kategori : Roman
Fiyat: 7.00   Liste Fiyatı : 10.00
Ürün Satışta. % 30 İndirim
Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod-ISBN : 9786052032176
Yayın Tarihi : 2018-12-06
Yayın Dili : Türkçe
Orjinal Adı : Korku
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 72
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 135 X 210
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Korku, genel olarak gerçek bir tehlike ya da tehlike ihtimali karşısında insan düşüncesinin uyandırdığı derin kaygı duygusu olarak tanımlanır. Bu kitapta, avukat eşi ve iki çocuğuyla rahat bir hayat süren saygın İrene Wagner'in gizli aşkı ve bunun yarattığı korku anlatılmıştır. Sekiz yıllık evliliğinden sıkılan bu kadın, burjuva dünyasıçevresinden çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarına atmıştır. Aslında sevmediği, en ufak bir duygu hissetmediği bir adamla kaçamak bir hayat yaşamak az da olsa İrine'nin hayatına hareketlilik katmıştır. Bu kaçamak esnasında bir gün, şantajcı bir kadın ansızın ortaya çıkar, İrine'yi gördüğünü eğer para vermezse her şeyi kocasına açıklamakla tehdit eder ve İrine parayı verir. İrene de korkusundan parayı verir ve piyanistle görüşmesini de keser. Her hafta para istemek için gelen kadın, İrine'nin korku sebebi olur. Ancak bu gizli ilişkinin bilinme korkusuyla hayatı alt üst olan ve yeni yaşamaya başladığı bütün güzellikleri kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kadın, müthiş bir korkunun pençesine düşer. Şantajcı kadın, en son İrine'nin yüzüğünü fidye olarak alır. Bu sırada kocasışüphelenerek İrine'yi itirafa zorlar. Ama İrine diretir söyleyemez. İrine, şantajcıya kaptırdığı yüzüğünü alamayacağını anlayınca intihara kalkışır. İşte o esnada kocası onu eczanede kolundan tutar. Sonunda kocasının ve sevdiği piyanistin ilgisini kaybeder.
Bu eserde bir kadının hayatının bir kesitini ve aldatmasını konu edinen yazar, onun şantaj ile korku kapanına kısılmasını, zamanla boğulmasını ve kocasının merhamet ve tüm anlayışına rağmen işlediği günahları bir türlü itiraf edemeyişinden kaynaklanan korkunun zihinde yarattığı birikimleri ve ruhsal bunalımı ustalıkla analiz etmiştir.
Az cümleyle çok şeyin nasıl anlatılabileceğinin de örneğini veren yazarın az sayfalı kitabı Korku, bir çırpıda bitirilecek, ancak etkisi kısa sürmeyecek bir kitaptır.

Okuyucu Yorumları