Yazar : MEHMET ÖZEREN
Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Edebiyat
Fiyat: 120.00   Liste Fiyatı : 150.00
Ürün Tükendi. % 20 İndirim 
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 978-605-7898-34-0
Yayın Tarihi : 2020-04-12
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 884
Boyut : 16 X 23
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Tacikistan Kırgız Türkçesi, Tacikistan’ın Cergetal, Murgab, Şaartuz, Kanibadam, İsfara bölgelerinde yaşayan ve İçkilik grubuna dâhil edilen Kırgız Türkleri ve onların ağızlarını içermektedir.
Eserde Tacik adı, Tacikistan’daki Kırgız Türklerinin tarihî, etnik şekillenişi ve başka Türk boylarıyla münasebetleri, Tacikistan’daki Kırgız Türklerinin yaşadıkları yerler, nüfusları, inançları, sosyal hayatları, gelenek görenekleri, folklor unsurları, Kırgız Türkçesi ağızları, Tacikistan Kırgız Türkçesinin Kırgız Türkçesi ağızları içindeki yeri ve Tacikistan Kırgız Türkleri ile ilgili yapılan çalışmalara yer verildikten sonra oldukça detaylı bir şekilde ses ve şekil bilgisi incelemesi yapılmış, ardından Tacikistan’daki Kırgız Türkçesi ağızlarına ait 93 adet metin esere dâhil edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise sözlük bulunmaktadır.
Eser, Türkiye’de Tacikistan’daki Kırgız Türkleri ve ağızları ile ilgili ilk çalışmadır. Dolayısıyla eserin alandaki boşluğu dolduracağı ve bu alanda yapılacak çalışmalara yol göstereceği düşünülmektedir.

Okuyucu Yorumları