Yazar : Semra Alyılmaz
Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Edebiyat
Fiyat: 72.25   Liste Fiyatı : 85.00
Ürün Satışta. % 15 İndirim 
Favorilere Ekle
Adet
Etiketler : Yeniler
Format : Kitap
Barkod : 9786059408363
Yayın Tarihi : 2017-07-01
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 350
Boyut : 165 X 245
Basım Yeri : İSTANBUL
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Türkçede birden fazla anlam ögesiyle kurulmuş genel anlamlı kavram işaretlerinin (sözcük gruplarının) büyük bölümünü “birleşik fiiller” oluşturur. Türkçedeki birleşik filleri: “isim + (yardımcı) fiilden oluşan birleşik fiiller”, “fiil- zarf-fiil eki + fiil yapısından oluşan birleşik fiiller”, “zarf + fiilden oluşan birleşik fiiller” ve “nesne + fiilden oluşan birleşik fiiller” başlıkları altında gruplandırmak ve incelemek mümkündür.

Bünyesinde nesne barındıran bir fiille bünyesindeki nesnenin birlikte kullanımından oluşan birleşik fiillere (“nesne tekrarlı fiiller”e) Türkçenin bilinen en eski yazılı kaynaklarından itibaren rastlanır.

Dr. Semra ALYILMAZ tarafından hazırlanan Türkçede Nesne Tekrarlı Fiiller başlıklı konuyla ilgili bu ilk müstakil çalışmada, Türkçenin başvuru eserlerinde yer alan “nesne tekrarlı fiiller” açıklamalı ve örneklemeli olarak dikkatlere sunulmaktadır.

Eser esas itibarıyla: “Türkçede Fiillerin Yapısı Üzerine”, “Türkçede Nesne Tekrarlı Fiillerin Kullanılma Sebepleri ve Biçimleri” ve “Türkçenin Temel Kaynaklarında Nesne Tekrarlı Fiiller” ana başlıklarından oluşmaktadır.

Okuyucu Yorumları