Yazar : Altuğ Ortakcı
Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Edebiyat
Fiyat: 157.25   Liste Fiyatı : 185.00
Ürün Tükendi. % 15 İndirim
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786057898012
Yayın Tarihi : 2018-12-01
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 224
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 165 X 235
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Kültürden kültüre farklılıklar göstermekle birlikte özellikle mitolojik sistemlerde iyi ya da kötü ruh olarak tanımlanan doğaüstü varlıklar, inanç sistemlerinde de gözle görülmeyen ve duyularla algılanamayan, fiziksel tasviri tam olarak belirlenemeyen tasarımlar olarak açıklanmaktadır. Türk halk kültüründe doğaüstü varlıklar: Cin, şeytan, peri, alkarısı-alkızı, ağırlık, karabasan, hınkur-munkur, erkebit, vb. gibi isimlerle bilinmektedir. Bu varlıklarla görme, konuşma, dokunma, hissetme, rüya veya başka bir yolla kurulan şahsî bir iletişim tecrübesinin birinci ağızdan ya da dolaylı olarak aktarılması ise anlatıları oluşturmaktadır.

Anlatma esasına dayalı metinlerin, içine doğdukları kültürün izlerini taşıdığı aşikârdır. Her edebî eser, tarihî, sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve benzeri veriler açısından önemli ipuçları içerir. Bu bağlamda, gerek anlatma esasına dayalı metinler, gerekse bu metinler üzerine yapılan akademik ve bilimsel çalışmalar, konuyu teorik zeminde çok daha güçlü ve kapsamlı bir biçimde temellendirmeye hizmet edeceklerinden gerek edebî gerekse toplumsal açıdan önemlidirler.

Doğaüstü Varlıklar ve Anlatılar Üzerine İncelemeler adını taşıyan bu kitap içerdiği on beş yazıyla doğaüstü varlıklar ve anlatılar konusu üzerine farklı bakış açılarıyla oluşturulmuş bir seçkiyi okuyucuyla paylaşmayı amaçlıyor.

Okuyucu Yorumları