Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Dil Bilim Edebiyat
Fiyat: 123.25   Liste Fiyatı : 145.00
Ürün Satışta. % 15 İndirim
Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 9786054646197
Yayın Tarihi : 2013-02-20
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 148
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 165 X 235
Basım Yeri : İstanbul
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar

Varlığın var olması başka varlıklara bağlıdır. Benzer veya farklı özelliklere sahip varlıkların kendileriyle veya başkalarıyla ilişkisi hareketleri ortaya çıkarır. Her varlık ve gerçekleştirdiği her hareket de,belli bir yerde ve zamanın belli bir diliminde var olur ve ortaya çıkar.
İnsanın kendisini, çevresindeki varlıkları, özellikleri ve hareketleri, kısaca öğrendiği bilgilerini nasıl adlandırarak dili kullanmaya başladığı sorusunun cevabı üzerinde henüz birlik sağlanamamıştır. Ancak yazıyla takip edilen ilk metinlerden beri insanların çevresindeki varlık, özellik ve hareketlerin kavramlarını, öncelikle bağımsız ses öbekleriyleşu anki bilgilerimize göre- nedensiz ilişkilendirip adlandırarak sözü oluşturduğu ve dili kullanmaya başladığı bilinmektedir.
Nasıl ki varlıklar, çevresindeki varlıklarla belli bir zamanda ilişki içine girerek hareketler gerçekleştiriyorsa, birbirlerine bağımlılarsa, bunların dildeki adlandırmaları olan sözler de kullanış sahasına çıktığında birbirleriyle ilişkilidir.Varlıkların her türlü ilişkilerini konuşana göre ifade etmek için sözler aracılığıyla oluşturulan söz öbekleri ile cümlelerin dili kullanan herkes için geçerli olan özelliklerini inceleme,söz dizimi nin işidir.

Okuyucu Yorumları