Yazar : Kenan Koç
Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Dil Bilim Edebiyat
Fiyat: 267.75   Liste Fiyatı : 315.00
Ürün Tükendi. % 15 İndirim
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786257698924
Yayın Tarihi : 2023-02-05
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 352
Kapak : Karton
Kağıt : Kitap Kağıdı
Boyut : 16 X 23
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Bu çalışmada, Türk lehçelerindeki оtır-, tur-, jür-, jаtır- tasviri fiilleri Kazak Türkçesi temelinde art ve eş zamanlı olarak Türk lehçelerindeki leksik-semantik kullanımlarıyla beraber, Türkçenin zengin zaman, görünüş ve kip dünyasının doğası içerisinde sunulmaya çalışılmıştır.
Konuyla ilgili yeni fikirler ortaya konurken daha önceden yapılan araştırmalar titizlikle incelenmiş, başta Türkiye Türkologları olmak üzere Rus ve Türk halklarının tanınmış dilcilerinin konuyla ilgili bakış açıları, kazanım ve birikimlerinden olabildiğince yararlanılmıştır. Bu yönüyle eser zengin bir bibliyografya içermektedir.
Otır-, tur-, jür-, jаtır- tasviri fiillerinin kendilerine has özellikleri, benzer yapılarla karşılaştırılmaları üzerinde durulduktan sonra her fiil yapı ve anlam özellikleri bakımından açıklanırken tarihî Türk lehçelerinde, çağdaş Türk lehçelerinde ve Kazak Türkçesindeki kullanımları оtır-, tur-, jür-, jаtır- tasviri fiillerinin diğer fiillerle birlikte kullanılma durumları ayrıntılı olarak anlatılmıştır.
Kazak ve diğer Türk lehçelerinin taranan dil malzemesinden оtır-, tur-, jür-, jаtır- tasviri fiillerinin basit ve birleşik zamanlı fiillerde kullanılmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler verilmiştir.

Okuyucu Yorumları