Yazar : Lale Bayramova
Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Edebiyat
Fiyat: 142.80   Liste Fiyatı : 168.00
Ürün Satışta. % 15 İndirim
Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 9786059100915
Yayın Tarihi : 2017-04-17
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 280
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 135 X 210
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Memmed Aslan Çağdaş Azerbaycan Edebiyatının önemli şairlerinden biridir. O, Azerbaycan Türküne mensup bir şair olsa da, tüm Türk Dünyasında, özellikle de Türkiye'de tanınmakta ve sevilmektedir. Sovyet yasakları döneminde Türkiye hasretiyle, Türk kardeşlerine olan sevgisi ile yanıp kavrulduğu, onun hemen hemen bu dönemde yazdığı tüm şiirlerinde, yazılarında görülmektedir. Memmed Aslan 1985 yılında bin bir türlü zorlukları aşarak Türkiye'yi ziyaret etmiş, burada aldığı notlar esasında Erzurum'un Gediğine Varanda kitabını yayınlamıştır. Bu kitap o dönem şartları için Azerbaycan Türklerinin Türkiye Türklerini tanıması yolunda atılmış ilk önemli adımlardan biri olmuştur.

Sadece Azerbaycan'da değil Türkiye'de de yeterince tanınan şair hakkında Ahmet Kabaklı, Mehmet Kaplan, Yavuz Bülent Bakiler gibi Türk Edebiyatının önemli isimleri kitaplarında değerlendirme yazıları yazmış, çeşitli Türk dergilerinde şairin sanatının Türk kültür dünyası açısından önemine değinilmiştir.

Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra da çalışmalarına devam eden şairin dört kitabı Türkiye'de yayımlanmıştır. Şairin Türk kültür dünyası adına yaptığı çalışmalar bununla sınırlı kalmamış, Türk kültürü, şair ve yazarları Yunus Emre'yi, Aşık Veysel'i, Mevlana'yı ve yüzlerce Türk Dünyasına mâl olmuş dâhilerini, mütefekkirlerini muhtelif içerikte ve isimde hazırladığı programlarda yıllarca kardeşlerinden uzak kalmış Azerbaycan Türklerine televizyon aracılığı ile de tanıtmaya çalışmıştır.

Türk Edebiyatından yaptığı sayısız çeviriler ile de dikkat çeken yazar, birçok Türk eserlerini ilk sefer Azerbaycan okuyucusuna kazandıran isimlerden biri olmuştur.

Okuyucu Yorumları