Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Edebiyat
Fiyat: 72.25   Liste Fiyatı : 85.00
Ürün Tükendi. % 15 İndirim
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786059408981
Yayın Tarihi : 2019-01-04
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 216
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 135 X 210
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Klasik Türk şiiri zevkiyle yetişen Hilmî, 1782'de Kıbrıs'ta doğdu. İyi bir tahsilin ardından Arapça ve Farsçayı bu dillerde şiir yazabilecek derecede öğrendi. Müderrislik pâyesine kadar yükseldi. II. Mahmut'un takdirini kazanarak İstanbul'a davet edildi. Her fırsatta II. Mahmut'a olan bağlılığını dile getirip onun yeniliğe dair icraatlarını manzumeleriyle övmekten geri kalmadı.

Dîvânçesinin yanı sıra kendisine ait olduğu kabul edilen ÜmmüHaram'ın (Hala Sultan) Hâl Tercümesi adlı bir eseri daha vardır. Hilmî'nin manzumelerindeki, özellikle de tarih kıtalarındaki, başarısı dikkat çekicidir. Şairin şiirleriyle, yaşadığı yüzyılın sosyal hayatına ışık tuttuğunu ve tarihe kaynaklık ettiğini söylemek mümkündür. Fes devrimiyle ilgili manzumeleri bunun güzel bir örneğidir. Bütün bunlardan hareketle Hilmî'nin, birinci sınıf bir şair olmasa da, yetenekli olduğunu kabul etmek gerekir.

Sözün özü, Hilmî'nin şiirlerinin toplandığı bu çalışmayı edebiyatseverlerle buluşturmaktan ve klasik şiire gönül verenlere takdim etmekten mutluluk duyarız.

Okuyucu Yorumları