Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Hatırat - Anı
Fiyat: 191.25   Liste Fiyatı : 225.00
Ürün Tükendi. % 15 İndirim
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786257698474
Yayın Tarihi : 2021-09-12
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 1155
Boyut : 16 X 23
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
“Anlar dahı bu dünyaya geldi kiçdi
Karvan kibi kondı köçdi.
Anları dahı ecel aldı, yir gizledi
Fani dünya yine kaldı.
Gelimlü gidimlü dünya
Son ucı ölümlü dünya”. Dede Korkut

01.10.1958’de kendi deyimiyle “yiğidin harman olduğu” Kütahya iline bağlı Domaniç ilçesinin Muhacir Köyü’nde doğan Dr. Himmet Biray, ders anlatmak üzere gittiği Afyonkarahisar’da 03.11.1995 tarihinde henüz otuz yedi yaşındayken kalbine yenik düşerek bu dünyaya veda etti.
Biray, 1983’te Ankara Üniversitesi’nde kısa bir süre görev yaptıktan sonra 1984’ten ölümüne kadar Gazi üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü’nde akademik hayatını sürdürdü. Doktora tezinden kitaplaştırılmış “Batı Türkçesinde İsim” adlı eseri yanında Türkmen Türkçesi, Türkmen Edebiyatı ve Mahtumkulu üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanındı. On bir yıl gibi kısa çalışma hayatında birçok kitap, makale ve bildiri kaleme aldı, alana katkı sağlayacak öğrenciler yetiştirdi.
2021 yılı Dr. Himmet Biray’ın ölümünün 25. yılı idi. Bu vesileyle bu armağan kitabın hazırlıkları başladı. “Ahde Vefa 25. Yıl” adı verilen armağan kitap, birçok değerli bilim adamının katkısıyla ortaya çıktı. Türklük bilimine katkı sağlayıp kaynaklık edecek altmış dokuz bilim adamı ve genç akademisyenin yazılarından oluşan armağan sayıda Biray’ın özgeçmişi, eserleri, onunla ilgili anılar, onun kendi albümünden seçilmiş fotoğraflar, şiirlerinden birkaç örnek de yer almaktadır.
“Ahde Vefa 25. Yıl” Dr. Himmet Biray Armağanı’nın Türklük Bilimi alanında çalışanlara yol göstermesi ve alana katkı sağlaması dileğiyle.
Dr. Himmet Biray’ın çok sevdiği bir Karacoğlan türküsünün şu dörtlüğü son söz olsun. “Ruhu şad, mekanı cennet olsun”.
“Ala gözlüm ben bu elden gidersem
Zülfü perişanım kal melûl melûl.
Kerem et aklından çıkarma beni,
Ağla göz yaşını sil melûl melûl”.

Okuyucu Yorumları