Yazar : Hayati Develi
Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Dil Bilim Edebiyat
Fiyat: 210.80   Liste Fiyatı : 248.00
Ürün Satışta. % 15 İndirim
Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 9786054117123
Yayın Tarihi : 2008-10-30
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 4.Baskı
Sayfa Sayısı : 250
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 150 X 240
Basım Yeri : İstanbul
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
DİL DOKTORU, Prof. Dr. Hayati Develi´nin dergi ve gazetelerde yayımladığı yazılardan yapılmış bir seçki. Yazar, dile ve Türkçeye bir uzman olarak yaklaşıyor, ancak bu yazılar bilimsel araştırma yazıları değil. Yazar, bu yazılarda Türkçe konuşan, Türkçe yazan, Türkçeyi konuşan ve Türkçeyi dert edinen düşünce yolcularıyla kendi kaygılarını ve heyecanlarını, ümitlerini paylaşmak istediğini dile getiriyor.
Kitapta dil ve kültür ilişkileri, toplumu var eden ve sürdüren bir değer olarak dilin değeri, Türkçenin gücü, geleceği, Türkçeyi tehdit eden durumlar, yabancı kelime kullanımı ve bunların yazılışı gibi konular üzerinde durulmuş. Ayrıca gazetelerden seçilmiş bazı dil yanlışları, karıştırılan kelimeler de ayrı kutucuklar içinde verilmiş.
Eşek Arısı kutucuklarında ise kimi dil cambazlıklarının iğnelendiği görülüyor.

Kitap, Dil Anatomisi, Dil Patolojisi, Köktendilcilik, Frenk Elması, Vaşington Portakalı, Mektebin Bacaları ve Homo Polemicus gibi bölümlerden oluşuyor. Bu başlıklar bile size keyifli bir okuma vadediyor. Daha ilk yazıdan başlayarak da okuyucuyu sıkmayacak, keyifle kendini okutacak, Dil elden gidiyor! karamsarlığında olmayan, dilin ne olduğu konusuna daha çok eğilen metinler sunuluyor.

Okuyucu Yorumları