Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Edebiyat
Fiyat: 21.00   Liste Fiyatı : 30.00
Ürün Satışta. % 30 İndirim
Bu üründen 15 adet satılmıştır. 
Favorilere Ekle
Adet
Format : Kitap
Barkod : 978-605-7898-24-1
Yayın Tarihi : 2019-09-01
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 280
Boyut : 13 X 21
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Günümüzdeki ulus-devlet modelinin gelişmesinde etkili olan faktörlerin başında Fransız İhtilali, Sanayi Devrimi ve bunların sonucunda ortaya çıkan kapitalizm sayılabilir. Özellikle Fransız İhtilali sonucunda ortaya çıkan milliyetçilik kavramı, ulus-devletlerin oluşumunda temel anahtar kavram olur. Yönettiği insanların hepsini kucaklayan, sürekli ve müstakil bir toprak parçası olarak tanımlanan ve kendisi gibi diğer toprak parçalarından kesin sınır çizgileriyle ayrılan modern ulus-devletlerin temeli ulusun egemenliğine dayandırılır. Türkiye Cumhuriyeti de ulus egemenliği temelleri üzerine kurulmuş, modern bir ulus-devlet modeli olarak teşekkül eder.
Edebiyat ve toplum ilişkisi insanlık tarihi boyunca daima iç içe olmuş ve birbirini beslemiştir. Cumhuriyet dönemi, Türk ulusunun ulus-devlet modeline göre yeniden inşa edildiği bir dönemdir. Bu dönemde yazarlar, eserlerinde ele aldıkları konular ile ulus-devletin oluşum sürecinde önemli rol oynamışlardır. Bu çalışma, Halide Edib ve Yakup Kadri’nin romanlarını merkeze alarak, Türk edebiyatının ulus-devlet oluşumu üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

Okuyucu Yorumları

Değerli Okurlarımız

Kesit ailesi olarak, dünya çapında etkili olan bu pandemi sürecini, öğrencisinden akademisyenine, hep birlikte dayanışma içerisinde olarak atlatacağımıza inanıyoruz.

Ve bu dayanışma için Kesit Yayınları olarak üzerimize düşeni yapıyor, okumak, okutmak ve okunmak için dev bir kampanya başlatıyoruz.

Aramızdaki sosyal mesafeleri kitaplarla kapatmak için, yepyeni bir sonbahar kampayasıyla sizlerle birlikteyiz.