Yazar : SEMRA YAMAN
Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Edebiyat
Fiyat: 153.00   Liste Fiyatı : 180.00
Ürün Tükendi. % 15 İndirim
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786256869011
Yayın Tarihi : 2023-06-06
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 287
Kapak : Karton
Kağıt : Kitap Kağıdı
Boyut : 13 X 21
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Roman, edebî tenkit sahasında popülerliğini her dönemde muhafaza eden bir tür olmuştur. Türk edebiyatına girdiği günden beri katlanan bir ilginin merkezi olan roman türü ve örnekleri hakkında süreli yayınlarda pek çok uygulamalı ve teorik değerlendirme yayımlanmış ve yayımlanmaya devam etmektedir. Bu çalışma, II. Meşrutiyet dönemi Türk edebiyatında romana dönük perspektiflerin süreli yayınlardaki izini sürmektedir.
Yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde romana ve tenkit türüne dair öne çıkan kuramsal ve kavramsal düşünceler, yazarlar ve eserler hakkındaki değerlendirmeler Türk edebiyatının yanında Dünya edebiyatını da kapsayan bir yelpaze içinde gazete ve dergi yayınları üzerinden tespit edilmiştir. Bu dönemde günlük gazetelerden mizah dergilerine kadar geniş bir yayın ağında işleyen roman tenkidinin çerçevesi sanatçılar, münekkitler ve okurlar tarafından yapılan değerlendirmelerle üç temel çizgide belirlenir.
Edebî tenkit sahasına dair literatürümüz, kütüphaneler ve koleksiyonlar arasında unutulup kalmamalıdır. Bu eser, günümüzde saltanatı devam eden bir tür olarak romanın ve edebiyatın gelişimi için olmazsa olmaz niteliğindeki tenkidin edebiyat tarihimizdeki seyrini ortaya çıkarmaya hizmet etmektedir.

Okuyucu Yorumları