Yazar : MERVE MENTEŞE
Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Edebiyat
Fiyat: 272.00   Liste Fiyatı : 320.00
Ürün Tükendi. % 15 İndirim
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9786257698863
Yayın Tarihi : 2022-12-11
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 558
Kapak : Karton
Kağıt : Kitap Kağıdı
Boyut : 16 X 23
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Yüzyıllar boyunca varlığını sürdürmüş olan Klasik Türk şiiri, bu süreçte tarihî, dinî, efsanevî, sosyal ve kültürel pek çok kaynaktan beslenmiştir. Tüm bu kaynakların temelinde etkin olmuş varlık ise insandır. Bu nedenle, Klasik Türk şiirinin en önemli kaynaklarından biri insanla ilgili görünüşlerdir.
Klasik Türk şiirinde yer alan insanla ilgili görünüşler tipler ve kişilikler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tipler, gerçek hayatta var olan kişilerin idealleştirilmiş yönleriyle kurgulanmış sembolleridir. Kişilikler ise, gerçek hayatta var olmuş, belli bir tarihte belli bir coğrafyada yaşamış kişilerdir.
Bu çalışmada Osmanlı Devleti’nde Orhan Bey döneminden itibaren teşekkül etmiş siyasî, idarî, askerî, örfî, şer’î, adlî, malî işlerin yanı sıra şikâyet ve davaların görüşülüp karara bağlandığı devletin en önemli kurumu olan Divanıhümayun teşkilatındaki kişilere Klasik Türk şiirinde tipler ve kişilikler bahsinin alt grupları olan meslek tipleri ve tarihî kişilikler perspektifinden bakılmıştır. Çalışmada tipler ve kişilikler konusu ışığında Divanıhümayun üyelerinin şairin, şairin yaşadığı sosyal çevrenin ve o dönemin nezdindeki imajlarının, tanınırlıklarının ve önemlerinin gün yüzüne çıkarılması amaçlanmıştır.

Okuyucu Yorumları