Yayıncı : Kesit Yayınları
Kategori : Tarih - Diğer
Fiyat: 28.00   Liste Fiyatı : 40.00
Ürün Tükendi. % 30 İndirim
Bu üründen 1 adet satılmıştır. 
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 978-605-7898-39-5
Yayın Tarihi : 2019-10-13
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 292
Boyut : 13 X 21
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Millî ve manevi ruhun derinlemesine nüfuz ettiği, mitik dönem ile tarihî dönemlerin iç içe geçerek anlatıldığı, millet olma şuurunun işlendiği halk ürünlerinden destanlar; kadim bir geçmişin, köklü bir kültürün yansımasıdır. Bu kültürel unsurları doğru okuyabilmek, destanlardaki sembolik ve mitolojik unsurları çözümleyebilmekten geçmektedir. Sembolik şifrelerin çözülmesiyle de metnin asıl ruhu ortaya çıkmaktadır.
Kolektif bir ruh ile köklenen, dallanıp budaklanan Türk dünyasının en yaygın destanlarından birisi olan Alıp Manaş Destanı sembolik ve mitolojik bağlamda metne sinen örtülü anlamları ile “millî” bir şuur taşımaktadır. Sembol dünyasının zengin motifli Altay destanlarından Alıp Manaş Destanı, Türk milletinin kültürel değerlerinin sembollerle işlendiği zengin bir anlatı özelliğine sahiptir.
Türk milletinin idealize edilen kahramanı Alıp Manaş’ın millî ve manevi değerlerine sahip çıkmayı öğrenerek varoluşsal yolculuğunu tamamlaması, onun gerçek hayatın bir yansıması olan sembolik yolculukta yenilendiğini ve ben’den biz’e ulaştığını göstermektedir.

Okuyucu Yorumları